Egyedi weboldal, web-alkalmazás fejlesztés, webfejlesztés
Mind a weboldal fejlesztés mind a webalkalmazás fejlesztés a webfejlesztés alá tartozik, és a webes területre történő alkalmazások (legyen az akár egy átlag felhasználónak vagy csak API-n keresztül elérhető) és weboldalak gyűjtő-kategóriájaként hivatkozhatnánk rá. Tehát minden weboldal fejlesztés webfejlesztés is, és minden webalkalmazás fejlesztés webfejlesztés is, de ez fordítva már nem igaz.
A webfejlesztésen belül egyedi weboldalról / web-applikációról beszélük, amikor nem a valamilyen területre felkapott/rendszeresített tartalom-menedzser rendszerekkel, blogmotorokkal, és webshop motorokkal készítjük el az adott fejlesztést. Fejlesztői körökben is gyakran forgó téma, hogy melyiket érdemes választani, mik az előnyei, és mik a hátrányai.
Nekünk is - mint egyébként rengeteg fejlesztőnek - van tapasztalatunk az egyedi webfejlesztések területén, és bevett rendszerek használatának tekintetében is, és mi a "mond meg mit szeretnél, megmondjuk mit ajánlunk rá" elvet valljuk, mivel minden webfejlesztés egyedi igényeknek kell megfeleljen legyen az akár egy egyszerű weboldal vagy összetett webalkalmazás, így nem szeretnénk általánosan ajánlani semmit, de összeszedtük önnek mindkét rendszer előnyeit, íme pár ezekből:
Az egyedi rendszerek előnyei a webfejlesztésben:
- A bejáratott rendszerekkel szemben az egyedi fejlesztések jobban optimalizáltak az adott problémák célzott megvalósítására
- Mivel megvalósításuk egyedi, és nem mindent támogató rendszerek, ezek a fejlesztések kissebb kódbázist, kevesebb fájt tartalmaznak
- Egyediségük okán sebezhetőségeik nem kerülnek ki blogokra, fejlesztői fórumokra, így kevésbé kerülnek hackerek látószögébe, könnyebb stabilan tartani
- Szintén az egy-célúság okán az adminisztrációs felületeik egyszerűbbek, letisztultak, és sokkal jobban személyreszabhatóak, mint a fent említett fix megoldásos rendszerek
- Könnyen implementálható beléjük bármilyen teljesen új működés
- Az új feature-k implementálásának módja gyakorlatilag csak a fantázián múlik
- Elkészítés után nem feltétlenül szükséges rendszeres frissítés
A bejáratott rendszerek előnyei a webfejlesztésben:
- Gyorsan elindítható alap rendszer, gyakorlatilag fejlesztés nélkül
- Sok ingyenes plugin, könnyen betelepíthető
- Ingyenes theme-k (témák/kinézetek)
- Adatok export-importálásának támogatottsága ismert rendszerekbe
- Folyamatos biztonsági frissítések (mivel a hibák publikus blogokra kikerülnek, "sajnos" ezt muszáj rendszeresen elvégezni)
Mind a CMS-eknek, mind az egyedi webfejlesztéseknek tehát megvannak az előnyei, mi alapján döntsünk?
A döntés leginkább a megvalósítási cél illetve a későbbi ráfordítási idő és összeg fényében kristályosodhat ki. Egy bloghoz vagy egy első bemutatkozó oldalhoz nem feltétlen szükséges egyedi fejlesztést készíttetni, de egy komplex webfejlesztést, webalkalmazást például már nem javasolnánk Wordpressben, Joomlaban, vagy Drupalban. Mindazonáltal ezen felül is rendelkezésre állnak természetesen kész rendszerek, például Magento, Opencart, stb.
A nem CMS kategóriába tartozó webshop motorok implementálása sem egyszerű, sőt ezeknek a rendszereknek adott esetben teljesen egyedi, kötött fejlesztési szabályai lehetnek (és vannak is sokszor), melyek nem csak hogy növelik a fejlesztési időt, ezáltal a költségeket is, de önmagában is nehezebb például egy Magento fejlesztőt találni, aki tud foglalkozni elkészült, és már esetleg egy éve átvett fejlesztésünkkel. Nem is beszélve arról, hogy egy fejlesztő sem igazán kapkod a lehetőség után, hogy más által fejlesztett, általa nem ismert webfejlesztést vegyen át, és vigyen tovább.
Keretrendszerek a webfejlesztésben
Ezen felül pedig még mindig adott egy megoldás, ami a teljesen egyedi rendszerek, és a kész megoldások közti hídként szolgál, a keretrendszerek.
Keretrendszereknek hívjuk a webfejlesztésben azokat az alkalmazásvázakat, amik az alap - és időnként a kicsivel az alapon is túlnyúló - általánosan szükséges problémákra nyújtanak fél-; vagy egész-megoldásokat, így még sem nulláról kell (úgymond scratch-ről) elindulni a webfejlesztéssel. Ezek többnyire szolgálnak valamilyen routing (request irányítási) megoldással, előkészítik az authentikációt (felhasználói azonosítás), esetleg még az authorizizációt (mely felhasználónak mihez van/nincs joga) is előkészítik valamelyest. Ezen felül természetesen szolgálnak alapmegoldásokkal cachelésre, adatbázis-műveletekre, és sok egyéb apró "problémára", amik a fejlesztők idejét és ezáltal az ön pénzét tudják spórolni.
Tehát a keretrendszerrel való munka olcsóbb?
Sajnos ez nem ennyire fehér/fekete... Mivel a keretrendszerek is rengeteg apró speciális működéssel, megoldással állnak a fejlesztők és a leendő alkalmazásaik rendelkezésére, sok fejlesztő specializálódik egy-egy keretrendszer irányába, ezáltal és ezen fejlesztők magasszintű technikai tudásuknak hála egy-egy cégnél "privatizálódnak", amely cégek ezen keretrendszerek egyikére vagy akár többre specializálva fejlesztenek. Ezen felül pedig egyes keretrendszerekben és webshop motorokban illetve ezekre történő fejlesztés önmagában is egyedi, bonyolultabb fejlesztést igényel, így bár sok alapmegoldást kínál, a benne való extra modulok és feature-k fejlesztése több időt vesz igénybe, mint nélküle.
Honnan fogom tudni, hogy miben/hogyan fejlesztessem le az alkalmazásom/weboldalam?
Sajnos nincs exact válasz erre a kérdésre. Mi leginkább azt tudjuk javasolni, hogy először azt határozza meg pontosan, hogy önnek mire van szüksége, mik az üzleti rövid illetve hosszútávú céljai, és hogy a webfejlesztést követően, milyen fenntartási költségeket tud, és akar esetleg kifizetni. Ezt átadva különböző cégeknek, kérjen ajánlatot, megoldást és indoklást, figyelje meg jól a cégek válaszait és magyarázatait a javasolt megoldásokra, és válassza azt, amelyik a legprofibbnak tűnik, és belefér az ön büdzséjébe is.
Sem a minőségi webfejlesztés, sem a minőségi webfejlesztők nem olcsóak, így kerülje a túl olcsó ajánlatokat, és tartsa szem előtt a minőséget, és a biztonságot!
18 év fejlesztési tapasztalat, több mint 200 elkészült projekt, magyar és nemzetközi megrendelők Segíthetünk egy üzletileg támogató weboldal létrehozásában?