MVP, az első működőképes termék
Meddig várjon, meddig csiszolja az alkalmazását / weboldalát, mielőtt a nyilvánosság elé tárja? Milyen mérföldköveket (milestone) jelöljön meg, és mik legyenek ezekben a mérföldkövekben?
Először is, akármit is fejlesztet, van egy célja, ez a cél az alkalmazás 1.0-ja, az első ilyen cél/mérföldkő, ez az ön MVP-je (Minimum Viable Product - a legalapvetőbb, a korai megrendelőket - látogatókat - alkalmazást használókat már "kielégítő" produktum, amiből következtetéseket lehet levonni, feedback-et kapni a későbbi fejlesztésre vonatkozóan).
Miért? Napról napra weboldalak ezrei kerülnek a webre, alkalmazások tízezrei az áruházakba, minden nap, minden óra kockázat. Nem kell valakinek jobbnak lennie önnél, eleinte elég ha gyorsabb.
Persze sok esetben nem kell versenyeznünk sem az idővel, még is érdemes ezt a szemléletet magunk előtt tartva haladni. Az MVP-ből meg lehet tudni, hogy mennyire van kereslet a szolgáltatásunkra, alkalmazásunkra a piacon. Ha van, érdemes még továbbfejleszteni, ha nincs, a fejlesztés egy másik irányba vitelével új erőre kaphat. A lényeg, hogy mindezekre ne a fejlesztés végén derüljön fény, amikor esetleg több éven keresztül minden megtakarításunk de legalább is egy jelentős összeget öltünk az ötletünkbe. Arról nem is beszélve, hogy egy MVP-vel (IT területen) akár a csapatot is próbára tehetjük, és ha nem lennénk elégedettek velük, a fejlesztés korai szakaszában tudunk továbbálni az igényeinkkel.
Na de milyen milestone-ok legyenek az elindulást követően?
Egy milestone (általában) nem egy feature / funkció és még csak nem is egy egy epic (epic sok összefüggő feature együttes neve, pl a felhasználói folyamat, regisztrációtól a bejelentkezésig lehetne egy epic), hanem több ilyen epic együttesen. Ki mondja meg önnek, hogy mik ezek a milestone-ok? Általában a fejlesztők vagy a managerek akik a fejlesztőkkel kapcsolatban állnak, legalább is nekik lenne a legcélszerűbb. Ők ajánlanak önnek egy élesítési ütemtervet, milestone-okkal megjelölve, benne minden milestone-hoz a kapcsolódó működés-lista, így pontosan láthatja, mik mikor kerülnek élesítésre.
Érdemes az élesítéseket a hét első felére ütemezni, hogy az esetleges hibák még hétköznap javításra kerüljenek, és így elkerüljük, hogy az alkalmazásunk esetleg egész hétvégén működésképtelen legyen.
A milestone-okból általában kevés van de természetesen ez a projekt nagyságával nő a számuk, és a projekt idő-elkészült fejlesztések aránya miatt érdemes figyelemmel követni. Pl ha van 8 mérföldkövünk, és az idő felénél, még mindig csak 2 ilyen mérföldkövet sikerült meglépni, az elég baljós előjel, ha abból indulunk ki, hogy midnen szükséges információ vagy a projekt indulásakor átadásra került, vagy pedig minden kérdésre gyakorlatilag azonnal kaptak választ a fejlesztők/managerek.
Szerző: Dombi István
2010 óta fogalkozom webfejlesztéssel, az egyszerű céges weboldalaktól kezdve az e-kereskedelmi platformokon és különböző API integrációkon át (fizetési átjárók és egyéb harmadik féltől származó APIk), egészen a nemzetközi komplex webalkalmazásokig gyakorlatilag mindenféle projekten volt már szerencsém dolgozni. Fő stack-em a backend fejlesztés, azon belül PHP és a GO nyelv.