Fejlesztési árajánlat - ár, minőség, határidő
A kissebb fejlesztési egységeket (nevezhetőek funkciónak; module-nak; komponensnek; feature-nek; és még számos egyéb néven) a továbbiakban feature-nek fogjuk jelölni.
Az árajánlatok közüli döntésben legnagyobb szerepet játszó szempont sajnos legtöbb esetben az ár. - De mit, milyen feature-ket tartalmaz egy árajánlat a fejlesztések tekintetében?
Ha konkrét elképzelésre, vagy feature listára kér ajánlatot, akkor valószínűleg ezeknek az elemeknek a tételes árszabását. Ezek a feature-k jól meghatározható, egymástól elkülöníthető fejlesztési blokkok, melyekkel később is ki lehet bővíteni a működést adott esetben.
Érthetően de még is sajnos, a legtöbbet a lattba nyomó nézőpont az árajánlatok közti választás meghozatalakor az összeg. Ha két cég közül az egyik (látszatra) az összes feature-t elkészítené ugyan azon az összegért amennyiért a másik csak a működések felét, melyiket választaná?
Gondolja át, mielőtt rávágja, hogy az elsőt, mert ráfizethet! Az olcsóságnak minden területen megvan a hátulütője... Alkalmazásának egyes featurei fejlesztése során sok csavar és mellékműködés van melyre gondolni kell, és amely apró, de annál fontosabb feature-k nem lesznek elkészítve ha a minőség mint szempont az utolsó helyre kerül.
Ha ön a legegyszerűbb példánál maradva, egy felhasználói regisztrációt szeretne fejleszttetni, illetve a hozzá tartozó bejelentkezést (jelszóval emailcímmel), az a következő nem kért, de még is elmaradhatatlan és teljesen magától értetődő működéseket vonja (kellene vonnia) magával:
- felhasználói adatbázis struktúra tervezése (alapvető)
- regisztrációs űrlap (alapvető)
- űrlap validálása mind a kliens oldalon, mint a szerver oldalon (alapvető)
- regisztrációt követő emailcím megerősítése (alapvető)
- próbálkozó kitiltása X hibás próbálkozás után (ajánlott)
- elfelejtett jelszó / jelszó-emlékeztető (alapvető)
- hamis felhasználók (robotok) kiszűrése (ajánlott)
- felhasználói csoportok kezelése (opcionális)
- felhasználói státuszok kezelése (ajánlott)
A fejlesztési ajánlatok buktatói
Ha kap egy ajánlatot, ami túl magasnak vél, vagy az árhoz képest ön szerint túl kevés featuret tartalmaz, ne féljen megkérdezni, hogy miért annyi, vagy miért csak azokat a működéseket szerepelnek benne ennyiért!
Kérdezze meg, hogy:
- milyen ezekhez szorosan kapcsolódó fejlesztéseket tartalmaz az ajánlat?
- milyen plusz költségeket vonhat maga után ez a fejlesztés, amelyekről ön még nem tud?
- milyen olyan komponensek/működések nincsenek még betervezve, amikre mindenképp szükség van?
- szükség lesz-e a fejlesztés végeztével bármilyen optimalizálásra, vagy azt az ár már tartalmazza?
A legolcsóbb megoldás soha nem a legjobb, a minőség minden területen költségekkel jár, és önnek kell eldönteni, hogy mennyit ér önnek a fejlesztésének / weboldalának / alkalmazásának minősége. Itt is létezik az az arany középút, ami a szükséges kapcsolódó fejlesztésekkel együtt is jó minőséget és megfelelő árat jelent mindkét fél számára. A gyanúsan olcsó ajánlat vagy túl rövid határidő (megfelelően átadott igénylista esetén) pedig buktatókat rejthet, ne féljen gyanakodni, és kérdezni!
Szerző: Dombi István
2010 óta fogalkozom webfejlesztéssel, az egyszerű céges weboldalaktól kezdve az e-kereskedelmi platformokon és különböző API integrációkon át (fizetési átjárók és egyéb harmadik féltől származó APIk), egészen a nemzetközi komplex webalkalmazásokig gyakorlatilag mindenféle projekten volt már szerencsém dolgozni. Fő stack-em a backend fejlesztés, azon belül PHP és a GO nyelv.